Психологічна підготовка до ЗНО та ДПА

«Стратегії психологічної підтримки старшокласників в період підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання».

Зовнішнє незалежне оцінювання вже стало реальністю у нашому освітньому просторі, а проблеми підготовки до ЗНО — це поле діяльності не тільки педагогів, але і психологів.

Будь-який іспит — це не лише перевірка знань, але і серйозне випробування на психологічну стійкість і уміння самоорганізовуватися. Інтенсивна розумова діяльність, навантаження, порушення режиму сну і відпочинку і, головним чином, емоційні переживання призводять до перенапруження нервової системи. Між тим, багато простих і доступних кожній людині ресурсів, що допомагають при підготовці і під час іспиту або тестування, залишаються незатребуваними. Зовнішнє тестування вимагає завчасної підготовки, в тому числі й психологічної, підготовки не тільки учнів, а й батьків..

Практичні поради психолога батькам для складання ЗНО

Психологічна підтримка — це один з найважливіших чинників, що визначають успішність Вашої дитини в здачі ЗНО. Як же підтримати випускника?

• Допоможіть своєму синові / своїй доньці визначитися з переліком предметів ЗНО
  • Підключайтеся більше, ніж зазвичай
    Разом із донькою / сином зробіть віртуальну екскурсію сайтом Українського центру оцінювання якості освіти, ознайомтеся з матеріалами рубрики «ЗНО/ДПА».

Зверніться до віртуальних ресурсів
Досвід дистанційної освіти має свої плюси. Нині багато випускників налаштовані на підготовку онлайн, тому варто проаналізувати, що може стати в пригоді: короткі курси, чи навчальні відео, чи онлайн-тестування, чи цілі освітні онлайн-платформи.

Не варто залишати поза увагою відеоматеріали, розміщені на YouTube-каналі Українського центру, із яких ви дізнаєтеся, як відбувається ЗНО, отримаєте поради експертів щодо особливостей виконання завдань демонстраційних варіантів сертифікаційних робіт з української мови/української мови і літератури, математики тощо.

Сповна використайте можливості пробного ЗНО
Для того щоб знизити рівень тривоги з приводу самої процедури ЗНО, варто пройти пробне ЗНО. Такий досвід допоможе вашій дитині ознайомитися з організаційними умовами проведення тестування, а також з’ясувати рівень своїх навчальних досягнень і, як наслідок, уникнути зайвого хвилювання та зосередитися саме на виконанні тестових завдань.

Існують помилкові способи, так типовими для батьків способами є гіперопіка, створення залежності підлітка від дорослого, нав’язування нереальних стандартів, стимулювання суперництва з однолітками. Справжня підтримка повинна ґрунтуватися на підкресленні здібностей, можливостей позитивних сторін дитини.

Підтримувати дитину — значить вірити в неї. Підтримка заснована на вірі в природжену здатність особи долати життєві труднощі при підтримці тих, кого вона вважає значущими для себе. Дорослі мають немало нагоди, щоб продемонструвати дитині своє задоволення від його досягнень або зусиль. Інший шлях — навчити підлітка справлятися з різними задачами, створивши у нього установку: «Ти можеш це зробити».

Існують слова, які підтримують дітей, наприклад: «Знаючи тебе, я упевнений, що ти все зробиш добре», «Ти знаєш це дуже добре».

Підтримувати можна за допомогою дотиків, сумісних дій, фізичної співучасті.

Пам’ятайте основні принципи психологічної підтримки, особливо важливою в період підготовки до іспиту:

• Надайте дитині увагу (цікавтеся його настроєм, станом здоров’я, проявляйте турботу про його потреби).
  • Поклопочіться, щоб удома було щось смачненьке, що любить ваша дитина, це знижуватиме його емоційну напругу (при цьому не зловживайте солодощами і борошняними виробами).
  • Залиште йому на період іспитів мінімальний круг домашніх обов’язків, давайте йому зрозуміти, що оберігаєте його.
  • Виражайте йому готовність допомогти і допомагайте в різних питаннях підготовки.
  • Розказуйте про свій досвід здачі іспитів, де це доречно. Розкажіть, що ви випробовували перед іспитами.
  • Прагніть виражати упевненість в його силах, не лякайте провалом.
  • Самі постарайтеся регулювати своє хвилювання і не переносити його на дитину.